Compania de teatru D'AYA

UNDERCLOUD - festival de teatru independent (de orice)


Ediţia a VI-a, 20 - 31 August 2013, la Clubul Ţăranului (Muzeul Ţăranului Român din Bucureşti)



Click pentru program


28 de spectacole de teatru, teatru-dans, teatru-acrobatic, spectacole lectura si teatru-concert...cele mai bune productii independente din stagiunea prezenta.

Biletele sunt puse in vanzare incepand cu 1 august pe www.bilete.ro si incepand cu 15 august la bar la Clubul Taranului.
La un grup de 10 bilete achizitionate direct de la organizatori (contact: 0727.100.856) primiti gratuit o invitatie si livrarea biletelor la sediul firmei.
Cost bilet: 35 lei

Actori care participa in editia Undercloud 2013: Horatiu Malaiele, Maia Morgenstern, Marian Ralea, Marius Manole, Ioana Pavelescu, Medeea Marinescu, Vlad Zamfirescu, Cristi Iacob, Ilinca Goia, Mirela Zeta, Andreea Gramosteanu, Adriana Trandafir, Gabriel Fatu, Magda Catone, Claudiu Bleont, Andreea Bibiri şi alţii.

Regizori care propun spectacole in editia Undercloud 2013: Claudiu Goga, Cristi Juncu, Horatiu Malaiele, Radu Beligan, Lia Bugnar, Eugen Jebeleanu, George Dogaru, Gelu Colceag, Catinca Draganescu, Chris Simion şi alţii.

Juriul editiai a VI a Undercloud este format din George Ivascu ( actor), Sanda Manu (regizor), Anca Sigartau (actrita), Cristina Bazavan (jurnalist şi blogger)

Festivalul de Teatru Independent Undercloud este mai mult decat o intamplare speciala de 2 saptamani.
UNDERCLOUD ESTE O STARE care porneste din daruirea, inovatia, originalitatea si calitatea unor oameni care simt intr-un fel.
Molipsiti-va!

Va asteptam.

Program:

Ziua Show Trupa Distributia Sala Ora Durata

Marţi,

20 aug.

Deschiderea Festivalului MASCĂRICIUL dupa A.P.Cehov

Horatiu Malaiele

Cu: Horaţiu Mălăiele, Nicolae Urs

Regia: Horaţiu Mălăiele

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

19.30

1h30 min.

Marţi,

20 aug.

MECANICA INIMII dupa Mathias Malzieu

Asociatia Chatarsis & Undercloud Project Lectura

Cu: Maia Morgenstern, Medeea Marinescu, Marian Ralea, Marius Manole, Vlad Zamfirescu.

Sala Mica

(Clubul Taranului)

21

1h10 min

Miercuri,

21 aug.

ZIC ZAC

UNATC & Godot Café Teatru / teatru-dans

Cu: Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin.

Un spectacol de Andreea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu.

Sala Mare

Sala de Cinema “Horia Bernea”)

19.30

1h30 min.

Miercuri,

21 aug.

OMUL PESCĂRUŞ

sau

DRUMUL SPRE FRUMOS

dupa nuvela Pescarusul Jonathan Livingstone de Richard Bach.

Compania de Teatru D’aya si Trupa de acrobati Xtreme

(primul spectacol de teatru-acrobatic din Romania, inspirat de Cirque du Soleil)

Acrobaţii trupei Xtreme şi actorii Marius Manole, Cristi Iacob, Vitalie Bichir, Gabriela Iacob, Carla Maria Teaha. Coregrafia: Doru Mois.

Scenariul si regia: Chris Simion

Aer Liber

(Curtea interioară)

21

1h

Joi,

22 aug.

DONTCRYBABY de Catinca Draganescu. dupa Scufita Rosie de Fratii Grimm.

Teatrul Luni de la Green Hours

Cu: Conrad Medicoffer, Stefan Huluba, Nicoleta Lefter, Camelia Pintilie, Cristina Draghici, Siluian Valcu. Regia: Eugen Jebeleanu.

Sala Mică

(Clubul Taranului)

19.30

1h20 min

Joi,

22 aug.

FĂ-MI LOC

de Anthony Michineau

Asociaţia Inspira

Cu: Medeea Marinescu şi Marius Manole

Regia: Radu Beligan

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”

21

1h30 min.

Vineri,

23 aug.

SHOT

dupa autori americani contemporani

Godot Café Teatru

Cu: Andreea Mateiu, Andrei Mateiu, Andreea Bibiri/Florina Gleznea, Rolando Matsangos

Direcţia scenică: Andreea Bibiri

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

19

1h30 min.

Vineri,

23 aug.

KAIROS

UNATC

Spectacol premiat in Gala Absolventilor

Teatru-dans

Cu: Razvan Stoian, Dana Marineci, Andrei Iancu, Irina Stefan, Victor Topeanu, Krista Sandu. Un spectacol de Krista Sandu

Sala mica

( Clubul Taranului)

22

30 min

Vineri,

23 aug.

CLASA NOASTRA

de Tadeusz Slobodzianek

UNATC

Spectacol premiat in Gala absolventilor

Cu: Gabriel Sandu, Ilona Brezoianu, Madalina Craiu, Ionut Niculae, Alin Stan, Andrei Catalin, Costin Dogioiu, dragos Olaru, Iany Panait, Alecsandru Dunaev. Regia: Simona Maicanescu.

Aer Liber

( Curtea interioara)

20.30

1h30 min

Sâmbătă,

24 aug.

COMEDIE NEAGRĂ

dupa Peter Shaffer

Independent

Cu: Mădălin Mandin, Andreea Samson, Ana Maria Lazăr, Alina Popescu, Marius Chivu, Mihai Smarandache, Istvan Teglas

Regia: Cosmin Alexandru Purice

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

19.30

1h30 min.

Sâmbătă,

24 aug.

INFANTA de Saviana Stanescu

Teatrul pentru putini

Cu: Adriana Bordeanu. Regia: Liana Ceterchi.

Sala Mica

(Clubul Taranului)

19

1h

Sâmbătă,

24 aug.

VIVE LE FUNNY JAZZ

2 Ladies Orchestra/ sau doua voci-doua piane

Independent

Teatru-concert

IN PREMIERA

Cu: Anca Sigartău si Manuela Cara ( Canada).

Sala Mica

(Clubul Taranului)

21

1h

Duminică,

25 aug.

ZELDA FITZGERALD

/ The Last Flapper de William Luce

Teatrul pentru putini

Cu: Ioana Pavelescu

Regia: Liana Ceterchi

Sala Mică

(Clubul Taranului)

19.30

1h20 min.

Duminică,

25 aug.

FRAGIL

dupa Neil LaBute

Godot Café Teatru

Cu: Andreea Grămoşteanu, Radu Iacoban, Mirela Zeta, Marin Grigore

Regia: George Dogaru

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

21

1h20 min

Luni,

26 aug.

IBRAHIM SI FLORILE CORANULUI

dupa Eric Emmanuel Schmitt

Godot Café Teatru & Compania de Teatru D’aya Lectura

Cu: AG Weinberger, Vlad Logigan, Vlad Zamfirescu, Lia Bugnar, Aylin Cadir.

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

21

1h30 min

Luni,

26 aug.

IUBITUL MEU… LEONARD dupa viata lui Leonard Cohen

Inorog Art

Cu: Diana Giubernea

Regia: Mona Gavrilaş

Sala Mică

(Clubul Taranului)

19.30

55 min.

Marţi,

27 aug.

MĂ MUT LA TATA de Andreas Petrescu

Compania de Teatru

D’aya

Cu: Adriana Trandafir, Gabriel Fătu, Andreas Petrescu, Adrian Păduraru

Regia: Gelu Colceag

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

19.30

1h 30 min

Marţi,

27 aug.

BELLA SI CAVALERUL

de Oliver Emanuel

Independent

Cu: Ioana Anastasia Anton, Tudor Aaron Istodor, Lucian Iftime. Regia: Vladimir Anton.

Sala Mica

( Clubul Taranului)

21

1h30 min

Miercuri,

28 aug

ALELUIA

de Valentin Nicolau

Regizorul Victor Ioan Frunza da o sansa in Undercloud tinerilor actori.

Dupa lectura... discutii cu publicul in prezenta autorului Valentin Nicolau, a actorilor si a regizorului.

Distributia dupa casting arata astfel: șefu - Andrei Mateiu / Costin Dogioiu,Preotul - George Costin Nae - Sorin Miron,Mutulica - Ionut Nicolae/ Dragos Dumitru,Stamatie – Andrici Rareș / Dragoș Olaru Nina - Ana Odagiu,Zăluda - Andreea Mateiu / Mihaela Velicu Madamme Stela - Ioana Picos/ Arghir Andra Necunoscuta – Maria Panainte

Sala Mica

( Clubul Taranului)

21

1h30 min

Miercuri,

28 aug.

UN BĂRBAT ŞI MAI MULTE FEMEI de Leonid Zorin

Independent

Cu: Magda Catone, Claudiu Bleonţ

Regia: Magda Catone, Claudiu Bleonţ

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

21

1h45 min

Miercuri,

28 aug.

Aggressive

MEDIOCRITY

de Catinca Draganescu.

Teatrul Luni de la Green Hours

Cu: George Albert Costea, Sorina Ştefănescu, Vlad Udrescu, Cristina Drăghici, Ionuţ Oprea

Regia:

Catinca Drăgănescu

Sala Mică

(Clubul Taranului)

19.30

1h30 min.

Joi,

29 aug.

CINĂ CU PRIETENI de Donald Margulies

ArCuB

Cu: Vlad Zamfirescu, Cerasela Iosifescu, Marius Cordoş, Nadiana Sălăgean

Regia: Claudiu Goga

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

21

1h45 min.

Joi,

29 aug.

LSD Theatre Show

de Christopher Durang

Doctor’s Studio & Godot Café Teatru

Cu: Isabela Neamţu şi Matei Chioariu. Regia: Horia Suru

Sala Mică

( Clubul Taranului)

19.30

1h 15 min

Joi,

29 aug.

PISICA VERDE

de Elise Wilk

UNATC

Spectacol de licenta Premiat in Gala Absolventilor

Cu: Diana Roman, Rares Andrici, Anghel Damian, Mihai Cojocaru, Irina Antonie, Iulia Chiochina. Regia: Cristi Juncu.

Sala Mică

( Clubul Taranului)

22

1h 30 min

Vineri,

30 aug.

7 DINTR-O LOVITURĂ

de Lia Bugnar

Teatrul nu e o clădire

Cu: Marius Manole, Lia Bugnar, Ilinca Manolache, Maria Obretin, Andrei Runcanu, Anghel Damian, Nicoleta Lefter, Cătălin Babliuc

Regia: Lia Bugnar

Sala Mare

(Sala de Cinema “Horia Bernea”)

21

1h30 min.

Vineri, 30 aug

OMUL PERNA

de Martin McDonagh

UNATC

Spectacol de licenta premiat in Gala Absolventilor

Cu: Rares Andrici, Cosmin Dominte, Tudor Andronic, George Lepadatu. Regia: Florin Grigoras.

Sala Mica

( Clubul Taranului)

22

2h

Vineri,

30 aug.

COPILUL DIVIN

dupa Pascal Bruckner

Compania de Teatru

D’aya

teatru - lectura

Cu: Cristi Iacob, Ilinca Goia, Gabriela Iacob, Vitalie Bichir, Alina Teianu, Gabriel Fatu.

Sala Mică

(Clubul Taranului)

19.30

1h30 min.

Sâmbătă,

31 aug.

AYLIN CADIR

Clouds Production

Teatru-concert

IN PREMIERA

Aylin & The Lucky Charms

Sala Mica

(Clubul Taranului)

21

1h

Sâmbătă,

31 aug.

DIAVOLUL E POLITIC CORECT

de Savatie Bastovoi

Undercloud

Project

teatru -lectura

Cu: Magda Catone, Andrei Runcanu, Carol Ionescu.

Sala Mica

(Clubul Taranului)

19.30

1h


PREMIILE FESTIVALULUI DE TEATRU UNDERCLOUD


Premiul pentru cel mai bun spectacol
Premiul Undercloud – pentru originalitate si inovatie
Premiul pentru Regie
Premiul pentru cea mai buna actrita
Premiul pentru cel mai bun actor

* Mentiune: Spectacole lectura sunt spectacole care au ca scop promovarea dramaturgiei contemporane sau a dramatizarilor realizate dupa texte necesare din literatura actuala si nu intra in categoria “Concurs”

  ©2004-2017 D'AYA